Rusya’nın sebep olduğu mayın tehlikesi, Bulgaristan ve Romanya’ya ilerliyor

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 22:38
qha muhabir
28 Mart 2022, 22:38

Tarım ve Orman Bakanlığı Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın denize döktüğü mayın sebebiyle Bulgaristan-Kefken arasındaki bölgede balık avcılığının durdurulduğunu bildirdi. Mayınların Karadeniz’de görülmesine sebep olan Rusya ise, “4 gün içinde Romanya’ya, 10 gün içinde de Bulgaristan’a çok sayıda mayın ulaşacak” açıklamasında bulundu.

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı mayın tehlikesi nedeniyle, Bulgaristan ile Kocaeli’nin Karadeniz kıyısındaki Kefken arasındaki (Karadeniz bölgesinde) her türlü balık avcılığının durdurulduğunu bildirdi. Rusya’nın, Ukrayna’nın Odesa kenti deniz kıyısına bıraktığı yaklaşık 420 mayının sözde kontrolden çıkması ile Türkiye’nin beraberinde de Romanya ve Bulgaristan için de ciddi bir risk oluşturulduğu kaydedildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN ROMANYA VE BULGARİSTAN’A ULAŞACAK

Rusya ise “4 gün içinde Romanya, 10 gün içinde de Bulgaristan’a çok sayıda mayın ulaşacak” açıklamasında bulundu.

Türkiye sınırına ulaşan mayınlardan biri 26 Mart Cumartesi İstanbul Boğazında diğeri ise 28 Mart bugün İğneada açıklarında görülmüştü. Milli Savunma Bakanlığına bağlı Sualtı Savunma Timi (SAS), mayınları etkisiz hale getirmişti.

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi.

Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.