Rusya'nın Karadeniz'e bıraktığı mayınlar Odesa kıyısına vurdu

Güncel
Anife Bilal
16 Mayıs 2022, 10:56
Anife Bilal
16 Mayıs 2022, 10:56

Rusya’nın Karadeniz’e bıraktığı serseri mayınlar, Odesa kıyısına vurdu. Fırtınadan sonra kıyıya vuran 2 mayın, bomba imha ekipleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Karadeniz açıklarında ve kıyılarda Rusya’nın bıraktığı mayınlar bulunmaya devam ediyor. İki Rus mayının dün fırtınadan sonra Odesa kıyısına vurduğu bildirildi. Odesa Kent Konseyinden yapılan açıklamada, “Fırtına nedeniyle Odesa’da kıyıya vuran 2 Rus deniz çapa mayını bomba imha ekipleri tarafından etkisiz hale getirildi.” ifadelerine yer verildi.

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi. Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.

Rusya’nın Karadeniz’e bıraktığı serseri mayınlar, Türkiye ve Romanya kıyılarında da bulunmuştu.