Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması oylanacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Nisan 2022, 22:52
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Nisan 2022, 22:52

Buça katliamının ardından Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması, yarın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda oylanacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Sözcüsü Paulina Kubiak, BM Genel Kurulu’nun Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları nedeniyle ABD’nin talebi üzerine Rusya’nın, İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması için yarın oylama yapacağını açıkladı. Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması için Genel Kurul’un 193 üyesinin, en az üçte ikisinin lehte oy kullanması gerekiyor.

RUSYA’NIN ÜYELİKTEN ÇIKARILMASINI ABD GÜNDEME GETİRDİ

Rusya’nın Ukrayna’da sivillerin vahşice ölümüne yol açması sonucu BM Güvenlik Konseyi’nde dün gerçekleşen oturumda, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılması için çağrı yaparak, “Rusya, amacı insan haklarına saygıyı geliştirmek olan bir organda yetkili bir konuma sahip olmamalıdır. Bu sadece ikiyüzlülük değil, aynı zamanda tehlikelidir” dedi.

Öte yandan Thomas-Greenfield, “Rusya’nın insan haklarına ne kadar az saygı gösterdiğini her gün daha fazla görüyoruz. Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi’nde yer alması Konseyin güvenilirliğini zedeliyor. Tüm BM’yi baltalıyor ve bu tamamen yanlış” ifadelerine dikkat çekmişti.