Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği polis ablukasına alındı

Güvenlik
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 01:25
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 01:25

Suriye’nin İdlip bölgesinde Türk askerine Esed rejimiyle birlikte saldıran Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği polis ablukasına alındı. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un Türkiye’den ayrıldığını da ileri sürülüyor.

İdlip”te Türk askerine düzenlenen hain saldırının ardından Rusya’dan Türkiye aleyhine açıklamalar peşpeşe gelirken, Rusya’nın Ankara’daki misyonunda da hareketlilik yaşanıyor. Rus Büyükelçi Aleksey Yerhov’un Türkiye’den ayrıldığı ileri sürülürken, emniyet güçleri Rusya’nın Ankara Büyükelçiliğini dört bir yanından ablukaya aldı. Bölge araç trafiğine kapatıldı.

RUS BÜYÜKELÇİ TEHDİT ETMİŞTİ

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, 13 Şubat 2020 tarihinde yaptığı bir açıklamada İdlib’de yaşanan gelişmelerle ilgili “Suriye ordusu kendi topraklarının her bir karışını geri alma kararı verdi. Altını çizerek söylüyorum, kendi egemen topraklarını. Suriye ordusu kendi topraklarında, kendi halkı için savaşıyor.” demişti. Ardından son gelişmelere ilişkin “ortağını ve onun eylemlerindeki mantığı anlama, onun sözlerine kulak verme, onun olup bitene dair seninkinden farklı bir bakış açısına sahip olma hakkının bulunduğunu kabul etmekte bütünüyle isteksiz olunması. Böyle bir eğilim büyük belaya yol açabilir” ifadelerini kullanmıştı.