Rusya Libya'da kirli ortaklığı sürdürüyor: Hafter'e destek için Suriye'den savaşçılar sevk ediliyor

Güvenlik
Ömer Kaya
06 Temmuz 2020, 12:30
Ömer Kaya
06 Temmuz 2020, 12:30

Libya’da meşru hükumete karşı silahlı Hafter güçlerine destek veren Rusya Federasyonu, Suriye olduğu gibi bölgedeki siyasi krizi ve savaşı körüklemeye devam ediyor.

Anadolu Ajansının, yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Suriye’de Esed rejimine destek veren Rusya, Libya’da da silahlı Hafter güçlerine yoğun bir şekilde destek veriyor. Hafter tarafına Suriye’den paralı askerlerin sevk edildiği öğrenildi.

İlgili haber: Güç dengelerini değiştiren Türkiye’ye karşı meydan okumalar: Libya’da neler oluyor?
Türkiye’nin Libya’daki artan etkisi, ABD-Rusya hattını hareketlendirdi: Libya’da neler oluyor?

İRAN VE AFGANİSTAN KÖKENLİ PARALI ASKERLER!

Türkiye’nin de desteklediği Libya’nın meşru hükumetine karşı darbeci Hafter güçlerine destek vererek savaşı körükleyen Rusya’nın paralı askerlerinin İran ve Afgan kökenli paralı askerleri Libya’ya sürdüğü kaydedildi.

Irak sınırındaki Deyrizor ilinde rejime bağlı “Şebbiha” milisleri ile İran destekli yabancı gruplardan oluşan Fatimiyyun, Zeynebiyyun ve Kudüs tugayları saflarından yüzlerce paralı askerin, aylık 1000-1500’er dolar karşılığında Libya’ya gönderildiği ifade edildi.

Benzer haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya’daki savaşı bizzat Rusya yönetiyor

LİBYA’YA GÖNDERİLMEDEN ÖNCE RUSYA’NIN LAZKİYE’DEKİ ÜSSÜNDE EĞİTİM!

Ayrıca, söz konusu paralı askerlerin, Hafter milislerine katılmadan önce eğitim için Rusya’nın Lazkiye’deki askeri üslerine götürüldüğü aktarılıyor.

KREMLİN’İN PARALI ASKERLERİ: WAGNER

Rusya’nın paralı askerleri, bölgesel politikaları için kullanması ilk değil. Özellikle, Kırım’ın 2014 yılında işgali ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Rusya’nın desteğine ilişkin ismi sıkça duyulan Wagner Şirketi, Suriye’nin ardından Libya’da da Kremlin’in paramiliter ve operasyonel faaliyetlerini yürütüyor. Daha önce, Libya’da Hafter güçlerine destek için gönderilen Wagner’in paralı askerlerine dair pek çok bilgi ve belge basına yansımıştı.

Daha önce, ABD merkezli Bloomberg’in haberine göre, Wagner için çalışan iki Rus ajanı, başkent Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) tarafından geçen yıl yakalandığı bildirilmişti. Yakalanan Rus ajanlara ait taşınabilir disk içindeki belgelere göre, Rus ajanlar, Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından aranan oğlu Seyfülislam Kaddafi ile üç kez görüşme gerçekleştirmişti. Libya’da savaşın alevlenmesinin en önemli sebeplerinden birisi olan Rusya’nın bölgedeki varlığı, Suriye’de olduğu gibi istikrarsızlık ve krizlere ortam hazırlıyor. Rusya Federasyonu, örtülü ve açık operasyonlarla, Suriye ve Libya gibi siyasi kriz şartlarındaki ülkelerdeki savaşta da Türkiye’nin bölgesel politikaları ve güvenliğine karşı tehdit oluşturmakta.