Rusya, Kırım’a su sağlamak için Ukrayna’ya saldırabilir

Güvenlik
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 16:42
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 16:42

Ukrayna Güvenlik Servisinin (SBU) ilk Başkanı, Eski Ukrayna Başbakanı ve eski Savunma Bakanı General Yevgen Marçuk, Ukrayna’nın Rusya tarafından gelebilecek provokasyonlara hazır olması gerektiğini ifade etti. Marçuk, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’a su sağlamak için Ukrayna’ya saldırabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU) ilk Başkanı General Yevgen Marçuk’a göre, Rusya iki yönden Ukrayna’ya saldırabilir. Krım Realii’ye bugün konuşan Marçuk, Rusya’nın geniş bir saldırıya geçmeyeceğini ancak provokasyonlarda bulunabileceğini vurguladı. Rusya tarafından gelen tehdit konusunda açıklamalarda bulunan Marçuk, “Saldırı iki yönde olabilir. Birincisi Kırım’a su sağlamak için, ikincisi işgal altında bulunan Donbas bölgelerinin sözde yönetimine destek sağlamak için. Fakat Belarus yönünden de bir kurnazlıkta bulunmaları ihtimalini dışlamıyorum. Bu nedenle, hiçbir şey olmayacağına dair bir yanılgımız olmamalıdır. Ciddi provokasyonlara hazır olmalıyız.” dedi.

RUSYA, UKRAYNA SINIRINDAKİ ORDUYU GERİ ÇEKİYOR

Rusya Güney Askeri Bölgesi ve Hava İndirme Birlikleri’nin ani denetimleri kapsamında Kırım’daki Opuk poligonunda düzenlenen tatbikatı yerinde takip eden Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun Defender Europe 2021 tatbikatına ilişkin emirler verdi. Bakan Şoygu, belirlenen tüm hedeflere ulaşıldığına dikkat çekerek, Güney ve Batı Askeri Bölgeleri‘ndeki ani denetimlerin sonlandırılması kararını aldığını belirterek, “Ani denetim hedeflerine eksiksiz olarak ulaşıldığını düşünüyorum. Birliklerimiz, ülkeyi güvenli şekilde savunma kapasitesine sahip olduklarını ortaya koydu. Buna bağlı olarak Güney ve Batı Askeri Bölgeleri’ndeki ani denetimlerin sonlandırılmasına karar verdim”. diyerek Kırım’da tatbikata katılan birliklerin 1 Mayıs 2021’e kadar daimi üslerine dönmeleri yönünde talimat verdi.