Rusya, insani koridor için geçici ateşkes uygulayacağını duyurdu

Güncel
Anife Bilal
05 Mart 2022, 11:48
Anife Bilal
05 Mart 2022, 11:48

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 10. günü. Ukrayna’nın Mariupol ve Volnovaha kentleri saldırılardan dolayı en zor durumda kalan yerleşim yerler arasında. Günlerce hiç durmadan sivil yerleşim yerleri bombalayan Rus ordusu, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes uygulayacağını açıkladı.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı savaş başlattı. Rus ordusu, günlerdir hiç durmadan Ukrayna’daki kentlere ve köylere saldırmaya devam ediyor. Rus saldırılardan dolayı bazı yerleşim yerleri günlerdir ısıtmasız, susuz ve elektriksiz kalıyor. Aralıksız devam eden saldırılardan dolayı insanlara, gıda ve ilaç yardımları ulaştırılamıyor. Ukrayna ile Rusya heyetlerin yaptığı görüşmelerde ele alınan ana konulardan biri de sivillerin tahliyesi için geçici ateşkesin uygulanması ve insani koridorların oluşturulmasıydı.

Rusya Savunma Bakanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulanacaktır.” denildi.

UKRAYNA TEYİT ETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, yaptığı açıklamada, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin tahliyesi için insani koridorların açılacağını doğruladı.

RUS İŞGALCİLER ARA VERMEDEN 5 GÜN BOYUNCA MARİUPOL’E SALDIRDI

Mariupol Belediye Başkanı Vadım Boyçenko, dün yaptığı açıklamada, Rus işgalcilerin saldırıların hiç durmadan 5 gündür devam ettiği vurgularken, “Sivil altyapı GRAD çoklu roketatar sistemleri, obüs ve savaş uçaklarıyla yok ediliyor. Kent 5 gündür ısısız, susuz, elektriksiz. Yiyecekler ve tıbbi malzemeler bitiyor. Hastanede 300 yaralı var. Mariupol doktorları 9 gündür her bir kent sakininin hayatı için mücadele ediyorlar. Rus ordusu hastaneleri bile bombalıyorlar. Sivil halkı tahliye etmek için yeşil koridor bekliyoruz.” diye bildirmişti.