Rusya ile gerilim sürerken Ukrayna'ya Çekya'dan 4 binden fazla top mermisi hediye

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 10:54
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 10:54

Çekya Savunma Bakanlığı, Çekya’nın Ukrayna’ya “hediye olarak” 4 bin 6 adet 152 milimetrelik top mermisi yollayacağını açıkladı. Hediyenin amacı; Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca büyük askeri güç toplamasının ardından Ukrayna’nın savunmasını güçlendirmeye yardımcı olmak.

Rusya’nın Ukrayna sınırında artırdığı gerilim sürerken dünyadan Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek, Rusya’ya da yaptırım uyarıları gelmeye devam ediyor. Çekya hükumeti dayanışma kapsamında Ukrayna’ya 4 bin 6 top mermisi yollama kararı aldı. Çekya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Çekya’nın Ukrayna’ya “hediye olarak” 4 bin 6 adet 152 milimetrelik top mermisi yollayacağı belirtildi.

ÇEKYA’DAN UKRAYNA’YA DAYANIŞMA JESTİ

Savunma Bakanı Jana Cernochova, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ukrayna ile iş birliğimiz uzun vadeli ve demokrasi yolunda desteğimizi sürdürüyoruz. Siyasi ve diplomatik yollara ek olarak, bu mühimmat bağışının kanıtladığı gibi somut destek de sağlıyoruz. Bunun, önemli bir dayanışma jesti olduğunu düşünüyoruz.” dedi. AA’nın dün aktardığı habere göre hükumet Sözcüsü Jakub Fajnor ise Ukrayna hükumetinin yardım talep ettiğini kaydederek, “Hediyenin amacı, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca büyük askeri güç toplamasının ardından Ukrayna’nın savunmasını güçlendirmeye yardımcı olmak.” diye belirtti.