Rusya, Donbas'taki ateşkesi uzatmayacağını duyurdu: Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı

Güvenlik
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
01 Nisan 2021, 05:36
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
01 Nisan 2021, 05:36

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrol altında tuttuğu Donbas bölgesinde 1 Nisan itibariyle sona eren ateşkesin uzatılmayacağını açıklayan Rusya, Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Dünya kamuoyunda gelişmeler endişeyle takip edilirken, ABD’den Ukrayna’ya destek geldi.

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin bugün dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A YOĞUN ASKER SEVKİYATI

Rusya, yasa dışı yaptığı Kerç köprüsünü askeri sevkiyatlar için kullanıyor.

UZUN RUS ASKERİ KONVOYU BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Rusya’nın Rostov bölgesinden Ukrayna sınırına sevkedilen 85 araçlık dev askeri konvoy, Rus vatandaş tarafından videoya kaydedildi. Arabadaki çocuk babasına, “Yine savaş mı çıkacak?” diye soruyor.

KULEBA, BLİNKEN İLE GÖRÜŞTÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin bilgiler paylaştı. Blinken ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Kuleba, “Rusya, Ukrayna’nın doğusunda ve Kırım’daki güvenlik durumunu sistematik olarak kötüleştirmeye devam ederken. Güvenlik işbirliğini güçlendirmenin yolları tartışıldı.” ifadelerini kullandı.

ABD, UKRAYNA’NIN EGEMENLİĞİNE OLAN TAM DESTEĞİNİ TEYİT ETTİ

Görüşmeye ilişkin bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’dan geldi. Sözcü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ukraynalı mevkidaşı Dmıtro Kuleba arasındaki telefon görüşmesine dair açıklamada bulundu. Yazılı yapılan açıklamada, “Bakan Blinken, Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden agresifliği karşısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz bağlılığını yeniden teyit etti.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca, Blinken’in Ukrayna’nın doğusundaki gerginlik konusunda endişesi ifade edilirken, hayatını kaybeden Ukraynalı askerler için de başsağlığı dilendi.

ABD GENELKURMAY BAŞKANI, UKRAYNA VE RUS MEVKİDAŞLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de Ukraynalı mevkidaşı Org. Ruslan Homçak ve Rus mevkidaşı Org. Valeri Gerasimov ile görüştü. Görüşmenin ardından ABD tarafından yapılan açıklamada, NATO üyesi olmayan Ukrayna’nın önemli bir ortak olduğunu ifade edilirken, Avrupa’da barış ve istikrarın korunmasında Ukrayna’nın kritik bir rol oynadığına dikkat çekildi.