Rusya destekli Esed rejiminden İdlib kırsalına saldırı: 8 sivil katledildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Temmuz 2021, 10:50
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Temmuz 2021, 10:50

Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli terörist gruplarının, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içindeki Meşşu, İblin ve Belyun köylerine saldırdığı öğrenildi. Saldırılarda, 8 sivilin hayatını kaybettiği, 9 sivilin de yaralandığı kaydedildi.

Rusya destekli Esed rejimi İdlib’de sivilleri vurmaya devam ediyor. Suriye Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Medya Sorumlusu Hasan el-Ahmet, rejim güçlerinin, İdlib’in güneyinde yer alan İblin, Meşşun ve Belyun köylerine karadan karaya atış yapan silahlarla saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Saldırıda, İblin’de 5, Belyun’de 2 ve Meşşun’da 1 olmak üzere toplam 8 sivil hayatını kaybetti. Yaralanan 9 sivil ise çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Esed güçleri İdlib'de sivilleri vurdu: 8 ölü

İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİNDE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu. Ancak Rusya’nın havadan desteklediği rejim ve İran destekli teröristler, 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi.

2 MİLYON SİVİL TÜRKİYE SINIRINA GÖÇ ETTİ

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başlayarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi. Bunun üzerine Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yeni bir mutabakata varıldı. Rejim güçlerinin çoğu zaman ihlal ettiği ateşkes sürüyor. 2 milyon sivil, 2017-2020 yıllarında yaklaşık Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.