Rusya, bir günde Ukrayna'dan bin 106 çocuk kaçırdı!

Güncel
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 11:32
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 11:32

Rusya, kontrol altına aldığı Ukrayna bölgelerinden çocuklar başta olmak üzere Ukrayna vatandaşlarını kaçırmaya devam ediyor. Rus işgalciler, son bir günde Ukrayna’dan bin 106’sı çocuk olmak üzere yaklaşık 9 bin kişiyi işgal altındaki Ukrayna topraklarından tahliye adı altında yasa dışı olarak Rusya’ya sevk ettiklerini duyurdu.

Rusya, işgal altına aldığı Ukrayna topraklarında yaşayan insanları tehdit ederek zorla Rusya’ya sürüyor. Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, 10 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, son bir günde işgal altındaki Donbas bölgesinden bin 106’sı çocuk olmak üzere 8 bin 787 kişinin yasa dışı olarak Rusya’ya sevk edildiğini bildirdi.

1 MİLYONU AŞKIN UKRAYNALI RUSYA’YA KAÇIRILDI!

Bununla birlikte Mizintsev, savaşın başından beri Ukrayna’dan Rusya’ya, 210 bin 224 çocuk olmak üzere bir milyon 208 bin 225 Ukrayna vatandaşının yasa dışı olarak tahliye edildiğini aktardı.

İŞGALCİLER UKRAYNA VATANDAŞLARINI RUSYA’YA SÜRÜYOR

24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rusya, yoğun çatışmaların devam ettiği bölgelerde yaşayan sivillerin Ukrayna’nın güvenli bölgelerine tahliye olmasına izin vermiyor. Kıyiv yönetimiyle tahliye için insani koridor açma konusunda yapılan anlaşmalara rağmen işgalci Rus askerleri, saldırıların devam ettiği bölgelerden Ukrayna’nın güvenli bölgelerine çıkmak isteyen sivillere ateş açıyor. Dolayısıyla devamlı ateş altında kalan siviller, Rus saldırılarından kaçmak ve canını kurtarmak için Rusya’ya tahliye olmayı kabul ediyor. Ayrıca işgalciler, yetim çocukları ve saldırılardan dolayı anne babasını kaybeden birçok çocuğu yasa dışı olarak Rusya’ya kaçırıyor.

RUSYA DEVLET DÜZEYİNDE İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPIYOR!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgalcilerin bu tür eylemlerinin adam kaçırma olarak nitelendirilebileceğini belirterek, “Aslında, uluslararası insancıl hukuku ve temel insanlık standartlarını ihlal eden Rusya, devlet düzeyinde çocuk kaçakçılığı yapıyor ve Ukrayna ulusunun geleceğinin yok edilmesi için uğraşıyor…” ifadelerine yer verdi.