Rus savaş uçakları kayıt dışı uçtu: NATO engelledi!

Güncel
Ozan Barış Erim
21 Nisan 2021, 20:25
Ozan Barış Erim
21 Nisan 2021, 20:25

Baltık Denizi üzerinde bildirimde bulunmadan seyreden Rus savaş uçaklarını tespit eden NATO, uçakları hava sahasından çıkmaya zorladı. Rus savaş uçaklarının, uluslararası hava sahasındaki 3 saatlik uçuşun ardından kendi hava sahasına döndükleri kaydedildi.

NATO, dün Baltık Denizi üzerinde kime ait olduğu belirlenemeyen uçaklar tespit etti. Radarda kimliği belirsiz uçakların tespit edilmesinden sonra NATO’nun Almanya’da bulunan Birleşik Hava Operasyonları Merkezi, Baltık bölgesindeki müttefik savaş uçaklarının havalanmasını istedi. Estonya, Litvanya ve Polonya’da bulunan NATO uçakları, uçuş planı vermeyen ve bazıları radar sinyalleriyle tanımlanamayan uçakları takip ve önleme için havalandı.

KAYIT DIŞI BOMBARDIMAN UÇAKLARI

Almanya, İtalya ve Polonya’ya ait NATO uçakları, Rusya’ya ait Tu-160 tipi iki bombardıman uçağı ile bunlara eşlik eden Su-27 tipi ve Su-35 tipi savaş uçaklarının Baltık Denizi üzerinde uçtuğunu tespit etti. Rus bombardıman uçakları, 3 saatlik ihlalin ardından Rus hava sahasına geri döndü. Rus uçaklarının, sivil hava trafiği kontrolörleri tarafından tespit edilemeyeceği için sivil uçuşlar açısından tehlike oluşturabileceği ifade edildi.