Rus saldırıları yüzünden Ukrayna'da yerinden edilmiş çocuklar, tacizcilerin hedefi oldu

Güvenlik
Filiz
22 Temmuz 2022, 16:18
Filiz
22 Temmuz 2022, 16:18

Birleşik Krallık merkezli Ulusal Suç Ajansı, çocuk tacizcilerinin Rus saldırısı altındaki Ukrayna’dan kaçan çocukların hedefi haline geldiğini belirtti. Ulusal Suç Ajansı, Polonya’ya sığınan ve güvenlik tehlikesi altında olan çocuklara yönelik cinsel tacizlerin meydana geldiğini bildirdi. İnsani yardım iddiasıyla sığınan 10 erkek tacizcinin ülkeyi bir an önce terk etmesi gerektiği vurgulandı.

Rusya’nın saldırıları yüzünden Ukrayna’da yerinden edilen çocuklar, güvenlik kaygısı taşıyor. Birleşik Krallık merkezli Ulusal Suç Ajansı (NCA), çocuk tacizcilerinin refakatsiz çocukların özellikle komşu ülke Polonya sığınan çocukları hedef aldığını belirtti. NCA, bu çerçevede sığınmacı sivillere “insani yardım” sağladıklarını iddia eden 10 cinsel suçlunun Polonya’ya gittiğini açıkladı.

Göçmenlik görevlileri ve kolluk kuvvetleriyle yapılan görüşmenin ardından 10 erkeğin Polonya’yı terk etmesi gerektiği vurgulandı. Yetkililer, Birleşik Krallık sınırlarından seyahat etmekten caydırmak için çalışıyor.

UKRAYNA’DA YERİNDEN EDİLMİŞ EN AZ BİN REFAKATSİZ ÇOCUK VAR!

NCA Sözcülerinden biri, “Bizim için mesele, ortaklarımızı, bu hükümlü çocuk cinsel suçlularının bariz sebeplerden dolayı kendi sahalarında oldukları konusunda bilinçlendirmekle ilgili. Ukrayna’dan yerinden edilmiş en az bin refakatsiz çocuk var. Güvende olduklarından emin olmak kesinlikle çok önemli” dedi.

Rusya, Ukrayna’ya başlattığı savaş yüzünden savaşın başından bu yana sivillere yönelik saldırı gerçekleştiriyor. Ukrayna’da binlerce sivil işgalci Rus güçlerinin hedefi oluyor. Can güvenliği tehlikesi yaşayan kadın, çocuk, bebek, yaşlılar başka ülkelere sığınma mecburiyetinde bırakılıyor. Kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel suçlar dünyanın şahit olduğu kara sayfalardan birine ekleniyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.