Rus saldırıları sonucu Ukrayna'da 2 binden fazla sivil hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
02 Mart 2022, 19:08
Anife Bilal
02 Mart 2022, 19:08

Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı düzenlediği 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana 2 binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Öte yandan Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmila Denisova, Rus saldırıları sonucu yaklaşık 21 çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ukrayna’ya aralıksız saldıran Rusya, sivil yerleşim yerlerini bombalamaya ve füze atmaya devam ediyor. Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Rus saldırılarının 160 saatten uzun zamandır devam ettiğini vurgularken, “Ukrayna ve Ukrayna halkı Rusya ve Belarus’un alaycı saldırısına karşı koyuyor, her saat çocuklarımızı, kadınlarımızı ve savunucularımızı kaybediyoruz. Yedi gün içinde Rusya, yüzlerce altyapı tesisini, konutu, hastane ve okul yok etti. Bu süre içinde 2 binden fazla sivil hayatını kaybetti.” diye bildirdi.

10 İTFAİYECİ HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Acil Durumlar Servisi, arama kurtarma ekiplerinin zor şartlar altında çalışmaya devam ettiğini belirterek, “Maalesef 10 itfaiyeci görevini yerine getirirken hayatını kaybetti ve 13’ü yaralandı.” denildi.

Bununla birlikte açıklamada, Polonya’nın zor şartlarda görevini yerine getiren itfaiyecilere destek vermek için Ukrayna’ya 7 adet modern itfaiye aracı sağlayacağı aktarıldı.

21 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus saldırıları sonucu yaklaşık 21 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 55 çocuğun yaralandığını duyurdu.