Rus saldırıları sonucu Mariupol'de 2 binden fazla sivil hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
14 Mart 2022, 08:34
Anife Bilal
14 Mart 2022, 08:34

Günlerdir Mariupol kentini kuşatma altında tutan Rusya, kentteki evleri bombalamaya devam ediyor. Mariupol Kent Meclisinden yapılan açıklamada, Rus bombalı saldırıları nedeniyle kentte, 2 bin 187 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Rus ordusu, 500 bin kişilik nüfusa sahip Mariupol kentini günlerdir ablukada tutarak bombalamayı sürdürüyor. Mariupol Kent Meclisi tarafından, dün yapılan açıklamada, “24 saat içinde kent en az 22 defa bombalandı. Toplamda Mariupol’e yaklaşık 100 bomba atıldı. Şu ana kadar 2 bin 187 Mariupol sakini Rus saldırıları sonucu hayatını kaybetti.” denildi.

Açıklamada, Rus işgal güçlerinin kasıtlı olarak sivil yerleşim yerlerini, insanların yoğun olarak toplandığı noktaları, hastaneleri ve kent altyapısını bombaladığı vurgulandı.

UKRAYNA HAVA SAHASI KAPATILMALI!

Kentte mahsur kalan yaklaşık 400 bin sivil için en büyük tehlikenin gökyüzünden geldiği belirtilen açıklamada, “Bu yüzden NATO’nun Ukrayna sava sahasını yasak bölge ilan etme veya gerekli hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya sağlama kararı yüz binlerce sivilin hayatını kurtarabilir.” denildi.