Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu Mali’ye 500 asker gönderdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Aralık 2021, 16:38
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Aralık 2021, 16:38

Rus paralı asker şirketi Wagner’in Mali’ye 500 asker gönderdiği bildirildi. Wagner’in, Mali’ye asker konuşlandırmasının Batı Afrika’daki güvenlik durumunu daha da kötüleştirebileceği ve insan hakları mağduriyetlerine yol açabileceğine dikkat çekildi.

Rus paralı asker gücü Wagner grubunun 500 askeri 23 Aralık’ta Mali’nin başkenti Bamako’ya gönderildi. Malili yetkililerden konuya dair bir açıklama gelmedi. Batılı ülkeler, dün sabah yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Wagner Grubu’nun Mali’ye asker konuşlandırmasına tepki gösterdi. Söz konusu açıklamada, Mali’ye asker konuşlandırmanın Batı Afrika’daki güvenlik durumunu daha da kötüleştirebileceği ve insan hakları mağduriyetlerine yol açabileceği vurgulanarak, “Sürdürülebilir barış ve istikrara ulaşma, terörle mücadele çabalarında Mali’yi ve halkını desteklemeyi taahhüt eden uluslararası ortaklar olarak Mali topraklarında paralı askerlerin konuşlandırılmasını şiddetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

WAGNER, BİRÇOK ÜLKEDE PARALI ASKER FAALİYETİ YÜRÜTÜYOR

Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor. 

Wagner'in paralı askerleri Afrika ülkelerine yerleşiyor

WAGNER KIRIM’IN İŞGALİNDE DE YER ALDI

Rusya’nın Kırım’ı işgalinde ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Moskova’nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, yaklaşık binden fazla paralı askeriyle Libya Trablus’ta Hafter için savaşıyordu.

Wagner paralı askerleri, konuşlandıkları ülkelerde, yerel orduları eğitiyor ve sıcak noktalarda altın, elmas ve uranyum madenlerinin güvenliğinin kontrolünü elinde tutuyor. Rus paralı askerlerin Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Mozambik, Gine, Gine Bissau, Madagaskar, Zimbabve ve Angola’da faaliyetlerde bulunduğu belirtiliyor.