Rus ordusu, Lugansk bölgesinde bir okula saldırdı: 3 kişi öldü

Güncel
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 18:05
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 18:05

Rus işgal güçleri, bu kez Ukrayna’nın Lugansk bölgesinde bulunan Severodonetsk kentindeki bir okulu hedef aldı. Saldırıda en az 3 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca bölgeyi yaklaşık 3 aydır ateş altında tutan işgalcilerin Lugansk’taki altyapıyı yerle bir ettiği bildirildi.

Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday (Serhıy Hayday), Rus ordusunun, bu sabah saatlerinde Severodonetsk kentindeki bir okula saldırdığını bildirdi. Gayday yaptığı açıklamada, “Sabah saatlerinde işgalciler Severodonetsk’teki okula saldırdı. Okulda çocuklar dahil olmak üzere 200’den fazla kişi sığınıyordu. Saldırıda en az 3 kişi hayatını kaybetti.” dedi.

RUS ORDUSU LUGANSK BÖLGESİNİ YERLE BİR EDİYOR

Bununla birlikte Gayday, Rus işgal güçlerinin bölgedeki altyapıyı yerle bir etmeye devam ettiğini aktararak, “Ön belirlemelere göre bölgede en az 16 yüksek öğretim kurumu, 104 okul, 49 anaokulu, 17 spor tesisi, 15 sosyal tesis, 37 sağlık kurumu ve 62 kültür merkezi ayrıca 6 idare binası, 7 istasyon ve 35 kritik tesis tahrip edildi.” diye bildirdi.

11 BİN EV YIKILDI

Ayrıca Lugansk Askeri İdaresi Başkanı, yaklaşık 3 ay içinde Rus işgal güçlerinin saldırıları nedeniyle bölgede 11 binden fazla evin yıkıldığını, bunlardan yaklaşık 3 bin 200’ünün çok katlı binalar olduğunu aktardı.