Rus komutanın Ukrayna ve Transdinyester açıklamalarına tepki! Rus büyükelçisi, Moldova Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Güncel
qha muhabir
23 Nisan 2022, 12:31
qha muhabir
23 Nisan 2022, 12:31

Rus Komutan Rustam Minnekayev’in Transdinyester’e yönelik sözleri Moldova Dışişleri Bakanlığı tarafından tepki çekti. Bakanlık, Rus komutanın Transdinyester’e yönelik sözleri nedeniyle Rusya’nın Kişinev Büyükelçisi Oleg Vasnetsov’u bakanlığa çağırarak söz konusu sözlerin endişe uyandırdığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Rusya’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Moldova’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleyen tutumuyla çelişmektedir” ifadeleri yer aldı. Öte yandan işgalci Rusya, Ukrayna’nın güneyindeki askeri birliklerine Transdinyester’den güç almak için asker konuşlandırıyor.

Moldova Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Kişinev Büyükelçisi Oleg Vasnetsov’u, Rusya Silahlı Kuvvetleri Merkez Askeri Bölgesi Komutan Yardımcısı Rustam Minnekayev’in Transdinyester’e yönelik sözleri nedeniyle bakanlığa çağırdı. Büyükelçi Vasnetsov ile görüşen bakanlık, Rus komutan Minnekayev’in Transdinyester’e yönelik sözlerinin endişe yarattığını belirtti.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Moldova Dışişleri Bakanlığı, “Bu açıklamalar asılsızdır ve Rusya’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Moldova’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen tutumuyla çelişmektedir” ifadelerini kullanıldı.

RUS KOMUTAN MİNNEKAYEV TRANSDİNYESTER HAKKINDA NE SÖYLEMİŞTİ?

Rusya Silahlı Kuvvetleri Merkez Askeri Bölgesi Komutan Yardımcısı Rustam Minnekayev, dün yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın güneyini kontrol etmek, Rusça konuşan nüfusa baskı gerçeklerinin olduğu Transdinyester’de bir çıkış yolu sağlayacak” demişti.

İŞGALCİ RUSYA, UKRAYNA’NIN GÜNEYİ İÇİN TRANSDİNYESTER’DE ASKERİ BİRLİK KONUŞLANDIRIYOR

Ukrayna’yı işgal girişiminde bulunan Rusya, Moldova vatandaşlarını askere alma girişiminde bulunmuştu. Bunun üzerine Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, “Bu tür girişimler bizim, ailelerimiz ve vatandaşlarımız için barışa hizmet etmiyor. Bu tehlikeli girişimler hemen durmalı” açıklaması yapmıştı.

İşgalci Rusya, Moldova’nın bağımsız cumhuriyeti Transdinyester’e “Barış gücü” adını verdiği askeri birliklerini konuşlandırarak Ukrayna’nın güneyindeki Odesa kentindeki askeri birliklerine güç katmayı hedefliyor.

TRANSDİNYESTER SORUNU

Moldova, 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Akabinde Dinyester Nehri’nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık ilanından hemen sonra Moldova ile Transdinyester arasında silahlı çatışmalar başladı. Bu çatışmalar 22 Temmuz 1992’de ateşkesle son buldu.