Rus işgalcilerin hava saldırısı sonucu Mariupol Tiyatrosu'nda yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
25 Mart 2022, 15:40
Anife Bilal
25 Mart 2022, 15:40

Rusya, aralıksız saldırılar düzenleyerek Ukrayna’nın Mariupol kentini yok etmeye çalışıyor. 16 Mart 2022 tarihinde Rus savaş uçakları yüzlerce sivilin sığındığı Mariupol Tiyatrosu’na bomba attı. İşgalci saldırıları kesintisiz gerçekleştiren Rus ordusu, bombalanan binada etkili bir kurtarma çalışması yapmaya izin vermedi. Mariupol Belediyesi, bugün yaptığı açıklamada bombardıman sonucu tiyatrodaki yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rus savaş uçakları, 16 Mart’ta yüzlerce sivilin sığındığı Mariupol Tiyatrosu’na bomba attı. Bombalama sonucu tiyatronun ana binası tamamen yıkıldı. Mariupol Belediyesinin olay yerinde bulunan insanlardan edindiği bilgiye göre bugün yaptığı açıklamada, hava saldırısı sonucu yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Açıklamada, “Olay yerinde bulunan insanların bildirdiğine göre, Rusya’nın hava saldırısının sonucu Mariupol Tiyatrosu’nda yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti. Sonuna kadar, bu dehşete inanmak istemiyoruz. Sonuna kadar herkesin kaçmayı başardığına inanmak istiyoruz. Ancak bu terör eylemi sırasında binada bulunanlar aksini söylüyor.” denildi.

Binanın yakınlarında büyük harflerle “çocuklar” yazısının da yazıldığı hatırlatılan açıklamada, “Binaları eski haline getirebiliriz ama dostlarımızı, komşularımızı, akrabalarımızı ve sevdiklerimizi asla geri getiremeyiz. Saldırgan ve terörist ülke Rusya tarafından Ukrayna’ya karşı yürütülen bu çılgın savaşta hayatını kaybeden tüm masum insanları saygıyla anıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bombardımandan sonra Rusya saldırılara hiç ara vermediği için tiyatroda arama kurtarma çalışmaları yapılamadı. İlk günde Rus işgal güçleri, tiyatrodaki insanlara yardım etmeye çalışan Ukraynalı askerlere ateş açmıştı.