Rus işgal güçleri, Zaporijjya Nükleer Santraline ağır askeri teçhizat konuşlandırdı!

Güncel
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 17:51
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 17:51

Rus işgal güçleri, nükleer felaket tehdidini yok sayarak Avrupa’nın en büyük nükleer istasyonu olan Zaporijjya Nükleer Santraline ağır askeri teçhizat konuşlandırdı. Nükleer ve radyasyon güvenliği konusundaki tüm normları ve gereklilikleri alaycı bir şekilde ihlal eden işgalcilerin, ağır teçhizat ve cephaneliği, ayrıca diğer silahları ve patlayıcıları nükleer santralin 1. güç ünitesinin makine dairesine yerleştirdiği bildirildi. 

Rus işgalciler, Ukrayna’nın Energodar kentinde bulunan Avrupa’nın en büyük nükleer istasyonu olan Zaporijjya Nükleer Santralini bir üs olarak kullanıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alabilecek nükleer tehdidi hiçe sayan Rus askerleri, silahları nükleer santrale konuşlandırarak santral yakınındaki yerleşim yerlerine ateş ediyor. Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu Energoatom’dan yapılan açıklamada, Rus işgal güçlerinin nükleer ve radyasyon güvenliği ile ilgili tüm normları ve gereklilikleri alaycı bir şekilde ihlal ettiği vurgulanırken, “Rus askerleri,  Zaporijjya Nükleer Santralinin 1. güç ünitesinin makine dairesine 14 adet ağır askeri teçhizat, mühimmat, diğer silahlar ve patlayıcıları yerleştirdi. Ağır teçhizat ve cephaneliği şu an turbojeneratörün çalışmasını sağlayan ekipmanın çok yakında bulunuyor. Buhar türbinini soğutan yanıcı yağ içeren ana yağ tankının hemen yakınında.” denildi.

Bununla birlikte işgalcilerin, askeri teçhizatının, özel itfaiye araçlarının, 1. güç ünitesinin kontrol odasına erişmesini imkansız hale getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle, yangın riski kat kat artıyor ve söndürülmesi son derece zor hale geliyor. Mühimmatın kazara patlaması nedeniyle bir yangın meydana gelirse, Çornobıl Nükleer Santralinde yaşanan büyüklükte felaket meydana gelebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Rus birlikleri Mart ayının başında Zaporijjya Nükleer Santralini ele geçirmişti.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.