Rus denizaltılarından Karadeniz'de tatbikat!

Güvenlik
Ömer Kaya
09 Kasım 2021, 21:03
Ömer Kaya
09 Kasım 2021, 21:03

Rusya Savunma Bakanlığı Güney Askeri Bölgesi Basın Servisi, Karadeniz’de Rus denizaltılarının askeri tatbikat yaptığını duyurdu. Rus donanması, bu kapsamda füze saldırısı tatbikatı yaptı.

Tatbikat sırasında Rus Karadeniz Filosu, “Rostov-na-Donu” ve “Veliki Novgorod” denizaltılarının mürettebatının, hayali düşman gemilerinin bir müfrezesine “Kalibre-PL” füzeleri ile saldırı düzenlediği bildirildi. Ayrıca denizde muharebe eğitiminin planlanan görevlerini yerine getiren denizaltılara, tespit edilen ve sınıflandırılan deniz hedeflerini imha etmeleri emredildi.

ABD'nin ardından Rusya da... Karadeniz'de tatbikat hareketliliği

Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisi, tatbikat deniz kuvvetlerinin muharebe eğitim planı kapsamında Karadeniz’de gerçekleşti. Rus Karadeniz Filosu öncesinde, “Bal” ve “Bastion” kıyı komplekslerinin “deniz hedeflerine karşı bir füze saldırısı düzenlediğini” bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 6 Ekim 2021’de Rusya’nın Kırım’ı işgali ve yarımadanın daha fazla askerileştirilmesinden sonra Karadeniz’de daha fazla NATO varlığına ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.