Rus baskınları durmadan devam ediyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Nisan 2021, 16:51
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Nisan 2021, 16:51

Tataristan’da Tatar halkının dili ve kültürünü korumak için mücadele eden Bütün Tatar Toplum Merkezi (BTTM) yönetim kurulu üyelerine karşı yapılan saldırılar ve baskınlar ara vermeden devam ediyor. Kazan Tatarı araştırmacı-yazar Roza Kurban, gerçekleştirilen baskınların insan haklarına aykırı olmanın dışında bir suç ve kabul edilemez olduğunu vurgulayarak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tataristan’da Kazan Tatarlarına yönelik “aşırılıkla mücadele” adı altında gerçekleştirilen baskınlar hız kesmeksizin sürüyor. Tataristan Savcılığının, 2020 yılının Aralık ayında Tataristan’da Tatar halkının dili ve kültürünü korumak için mücadele eden Bütün Tatar Toplum Merkezi (BTTM) yönetim kurulu üyelerine yönelik dava sonucuna ve ardından evlerde izinsiz arama yapılmasına; FSB aracılığıyla dün yeni bir baskına imza atıldığı öğrenildi. Tataristan’da Kazan Tatarları için ana dilde eğitim, ana dil eğitimi, millet için önemli günleri anmanın “suç” sayılmasının kabul edilemez bir olgu olduğunu vurgulayan Kazan Tatarı araştırmacı-yazar Roza Kurban, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“BU BASKINLAR, İNSAN HAKLARINA AYKIRI OLMASININ DIŞINDA BİR SUÇ”

“Tataristan Savcılığının 30 Aralık 2020 tarihinde ‘aşırılıkla mücadele’ kapsamında Bütün Tatar Toplum Merkezi’nin kapatılması ile ilgili açtığı dava sonucunda, merkez yönetim kurulu üyelerine karşı yapılan saldırılar ara vermeden devam etmektedir.
24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen duruşma sonrası 4 Mart 2021’de merkez yönetim kurulu üyelerinin evlerinde izinsiz arama yapılmış, sonrasında arama sırasında güvenlik güçlerine karşı koyma gerekçesiyle tekrar bir dava açılmıştır. Bu bağlamda merkez yönetim kurulu üyeleri para cezasına çarptırılmıştır. Ancak FSB bununla da yetinmemiş Bütün Tatar Toplum Merkezi
(BTTM) yönetim kurulu üyelerini sindirmek, susturmak, millete göz dağı vermek, aynı zamanda toplum baskısı oluşturmak için şimdi de üyelerin yakınlarının evlerine baskınlar düzenlemeye başlamıştır.
Ana dilde eğitim, ana dil eğitimi, millet için önemli günleri anmanın ‘suç’ sayılması kabul edilemez bir olgudur. Ayrıca yapılanlar insan haklarına aykırı olmanın dışında bir suçtur.
Bütün Tatar Toplum Merkezi’nin kapatılmasına dair açılan bu dava ve uygulanan baskı tüm Kazan Tatarlarına açılan bir davadır. Bu davanın acilen düşürülmesini talep ediyoruz.”