Rus askeri ödül karşılığı tankını Ukrayna ordusuna teslim etti

Güncel
qha muhabir
22 Mart 2022, 17:57
qha muhabir
22 Mart 2022, 17:57

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Viktor Andrusiv, işgalci bir Rus askerinin, para ödülü ve vatandaşlık karşılığında kendi isteğiyle tankını Ukrayna ordusuna teslim ettiğini duyurdu. Askere 10 bin dolar para ödülünün yanı sıra Ukrayna vatandaşlığı hakkı tanınacağı aktarıldı. Rus askeri, ifadesinde komutanıyla geri çekilmesi için konuştuğunu ancak geri dönerse öldürüleceği yönünde tehdit aldığını kaydetti.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Viktor Andrusiv, 22 Mart 2022 tarihinde Facebook hesabı üzerinde, bir Rus askerinin kendi isteğiyle para ödülü ve vatandaşlık karşılığıyla Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine teslim olduğuna ilişkin bilgileri paylaştı.

UKRAYNA TELEFON HATTI KULLANAN RUS ASKERLERİNE MESAJ GÖNDERİLİYOR

Viktor Andrusiv, birkaç günden bu yana Rus askerleri tarafından kullanılan, Ukrayna telefon şirketlerine ait hatların tespit edilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek bu numaralara düzenli olarak “Rus askerlerine Ukrayna ordusuna para karşılığı askeri araçlarıyla teslim olmayı” teşvik eden mesajlar gönderdiğini ifade etti.

BELİRTİLEN KONUMA TESLİM OLMAYA GELDİ

Bunun sonucunda bir Rus askerinin tankıyla birlikte teslim olduğunu belirten Viktor Andrusiv, “Ödül karşılığı tankını bize teslim etti. Birkaç gün önce Mişa adlı asker telefonla bizi aradı. Savunma Bakanlığı İstihbarat Müdürlüğüne o askerle ilgili bilgileri verdik. Ona buluşulacak konum tarif edildi. İnsansız hava aracıyla kendisinin yalnız olduğuna ve bunun bir pusu olmadığına emin olduktan sonra özel kuvvetler gidip onu teslim aldı” ifadelerini kullandı.

TANKTAKİ DİĞER RUS ASKERLERİ SAVAŞ ALANINDAN KAÇMIŞ!

Viktor Andrusiv, tanktaki diğer Rus askerlerinin savaş alanından kaçtığı için teslim olan Rus askerinin tek başına kaldığının tespit edildiğini dile getirdi.

TESLİM OLAN ASKERE YAŞAM İMKANI VE ÖDÜL SAĞLANACAK

Teslim olan Rus askerine Ukrayna’da yaşama imkanı ile savaştan sonra 10 bin dolar ödül verileceğini belirten Viktor Andrusiv, söz konusu askere, Ukrayna vatandaşlığına başvuru fırsatı da sağlayacağını ifade etti.