Putin: Ukrayna'nın NATO üyeliğini istemesi boş bir mesele

Güncel
Ozan Barış Erim
09 Haziran 2021, 23:14
Ozan Barış Erim
09 Haziran 2021, 23:14

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın önde gelen propaganda kuruluşlarından Rossiya-1 televizyon kanalına NATO ile ilgili açıklamalarda bulundu. Putin, NATO’nun Rus vatandaşlarının güvenliğini etkilediğini söyledi. Ayrıca Putin, Ukrayna’nın NATO üyesi olmasının boş bir mesele olduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rossiya-1 kanalına, NATO’nun askeri faaliyetlerine ve Ukrayna’nın NATO’ya üye olma ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Putin, NATO’nun Rusya sınırlarındaki askeri faaliyetlerini artırdığına dikkat çekerek, “NATO’nun sınırlarımıza yakınlaşması, Rusya ve Rus vatandaşlarının güvenliğini etkileyecek kadar önemli bir husus.” ifadelerini kullandı.

PUTİN: NATO, RUSYA’NIN ÇIKARLARINI ÇİĞNİYOR

Putin, NATO’nun doğuya doğru genişlediğini ve Rusya’nın çıkarlarını çiğnediğini belirterek, “NATO’nun doğuya doğru genişlemesi iki dalgada gerçekleşti. Bu, Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin ortaklık seviyede olduğu zamanda gerçekleşti ancak kaygılarımızın tümü göz ardı edildi. Sert konuşmak istemiyorum ancak çıkarlarımızı çiğnediler. Bu iyi ilişkilerin olduğu zamanında gerçekleşti. Batı, kendi jeopolitik çıkarlarını insanların ve diğer halkların çıkarlarından üstün tutar.” dedi.

“UKRAYNALILAR NATO ÜYELİĞİ İSTEMİYOR”

Ukrayna’nın NATO üyesi olmak için çalışmalarını boş bir mesele olarak değerlendiren Putin, “Polonya ve Romanya’daki Amerikan füzeleri, Rusya’nın merkez bölgesine 15 dakikada varabilir. Ukrayna’nın NATO üyesi olduğunu farz edelim. Amerikan füzelerinin Harkiv veya Dnipro kentlerinden Moskova’ya uçuş süresi 7-10 dakikaya düşecek. Ayrıca Ukrayna vatandaşlarının birçoğu NATO üyeliğini istemiyor” diye konuştu.