Putin, Ukrayna'da başarılı olamadıkları için FSB liderlerine yönelik baskılara başladı

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2022, 17:20
Anife Bilal
12 Mart 2022, 17:20

Ukrayna ordusunun kararlı direnişiyle karşılaşan Kremlin yönetimi, günah keçisi aramaya başladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Uluslararası İlişkiler Departmanı Başkanı Sergey Beseda ve yardımcısı Anton Bolyuh’un tutuklandığı bildirildi.

Dış istihbaratla ilgilenen ve Ukrayna’dan sorumlu FSB’nin 5. servisinin yöneticilerin tutuklanarak ev hapsine alındığı duyuruldu. Gazeteci Andrey Soldatov, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Putin’in FSB’nin 5. servisine (FSB Uluslararası İlişkiler Departmanı, sorumluluk alanı Ukrayna olan dış istihbarat işlevi görüyor) karşı baskı uygulamaya başladığı bildirildi. Servis Başkanı Beseda ve yardımcısı Bolyuh ev hapsine alındı. Kaynaklarımız bu bilgileri doğruladı.” diye bildirdi.

Gazeteci, iki FSB yetkilisinin, Ukrayna’daki yıkıcı ve gizli çalışmalar için tahsis edilen kaynakları zimmete geçirmek ve Ukrayna’daki siyasi durum hakkında (Puti’e) kasten yanlış bilgilendirme yapmakla suçlandığını belirtti.

Ukrayna’ya 24 Şubat 2022 tarihinde geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rus ordusunun zayiatı günden güne artmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına göre düşmanın can kaybı 12 bini aştı.