Putin'e yakınlığıyla bilinen Ukraynalı politikacı Viktor Medvedçuk yakalandı

Güncel
Manas
12 Nisan 2022, 22:54
Manas
12 Nisan 2022, 22:54

Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığı ile bilinen ve Ukrayna’da Rus yanlısı Muhalefet Platformu-Yaşam İçin Partisi liderlerinden Viktor Medvedçuk, Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından yakalandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın sosyal medya hesabından, Rus yanlısı Medvedçuk’un askeri üniformalı ve kelepçeli bir şekilde gözaltına alındığı fotoğraflar yayımlandı. Zelenskıy, Ukrayna Güvenlik Servisi sayesinde özel bir operasyon gerçekleştirildi ve Viktor Medvedçuk yakalandı. Ayrıntılar daha sonra verilecek.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Güvenlik Servisinin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminden kısa bir süre sonra ev hapsinden kaçan, Rus yanlısı Ukraynalı politikacı Viktor Medvedçuk’un gözaltına alındığını duyurdu.

UKRAYNA, MEDVEDÇUK’U ÖZEL OPERASYONLA YAKALADI

Ukrayna Güvenlik Servisi, Medvedçuk’un yakalanmasıyla ilgili yayımladığı açıklamada, “Rus yanlısı bir politikacı olabilir ve yıllarca saldırgan devlet için çalışabilirsin. Son zamanlarda adaletten saklanabilirsin. Kılık değiştirmek için Ukrayna askeri üniforması bile giyebilirsin… Ama bu cezadan kaçmana yardımcı olmaz. Senin gibi hainleri yakalayacağız” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca, Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı Ivan Bakanov, “Rus yanlısı Medvedçuk, Ukrayna Güvenlik Servisi ekipleri tarafından düzenlenen özel operasyonun sonucunda gözaltına alındı” ifadesini kullandı.

Viktor Medvedçuk, Ukrayna’da Rus yanlısı politikacılardan birisi ve 2004’te Putin, Medvedçuk’un en küçük kızı Darya’nın vaftiz babası olmuştu.

Bildirildiği gibi, 27 Şubat 2022’de vatana ihanet şüphesiyle gözaltına alınan Medvedçuk ev hapsinden kaçmıştı.