Polonya'da Ukrayna'ya Bayraktar TB2 SİHA satın almak için para toplandı

Güvenlik
Anife Bilal
25 Temmuz 2022, 09:38
Anife Bilal
25 Temmuz 2022, 09:38

Polonya’da Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağışlamak üzere Bayraktar TB2 SİHA satın almak için başlatılan kampanya çerçevesinde 5 milyon dolar toplandı.

Polonya’da, Ukrayna ordusuna bağışlamak üzere Bayraktar TB2 SİHA satın almak için başlatılan “Ukrayna’ya Bayraktar Satın Alalım” adlı kampanya çerçevesinde yaklaşık 5 milyon dolar toplandı. Konuyla ilgili dün bir açıklama yapan Polonyalı gazeteci, Siyaset Bilimci Sławomir Witold Sierakowski, kampanyaya 200 binden fazla kişinin katıldığını belirterek; Bayraktar SİHA’ları için gereken paranın toplanmasına rağmen katılmak isteyen çok sayıda insan olduğu için bağış toplama sürecinin bir kaç gün daha devam edeceğini aktardı. Sierakowski, kampanya çerçevesinde toplanan fazla miktarın, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin hesabına aktarılacağını kaydetti.

Daha önce bu kapsamda, Litvanya’da 1 adet ve Ukrayna’da 3 adet Bayraktar TB2 SİHA’ları için para toplanmıştı. Litvanya ve Ukrayna halkının düzenlediği duyarlı kampanyadan etkilenen Baykar Teknoloji, Bayraktar TB2’leri, Litvanya ve Ukrayna’ya ücretsiz sağlayacaklarını duyurmuştu. Daha sonrasında, Bayraktar TB2 SİHA satın almak için Polonya, Norveç ve Kanada’da kampanyalar başlatılmıştı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.