Podolyak, Ukrayna'ya hava savunma sistemleri sağlanması çağrısı yaptı

Güncel
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 11:45
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 11:45

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın her gece Ukrayna şehirlerine füze atmaya devam ettiğini belirterek müttefiklerinin Ukrayna’ya hava savunma sistemleri sağlaması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, 6 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna için hava savunma sistemleri sağlanması konusunda çağrıda bulundu.

Rusya’nın yaptırımlar nedeniyle yeni füze üretemediğini, ancak çok sayıda eski füzesinin olduğunu belirten Podolyak, “Ortaklarımızın füzesavar savunma sistemleri var ama Rusya her gece şehirlerimizi füzeleriyle terörize etmeye devam ediyor. Ukrayna için füzesavar savunma sistemleri verme konusunda bir artış yok” diyerek ülkesine hava savunma sistemleri sağlanması için çağrı yaptı.

ZELENSKIY: ORTAKLARIMIZ TEMEL İHTİYAÇLARIMIZI ANLAMALIDIR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ise 5 Temmuz’da dünya ülkelerine Ukrayna’ya modern hava savunma sistemleri sağlamaları için çağrı yapmış ve “Devletimizin azami görevi, Ukraynalılar için temel güvenlik, füze saldırılarına karşı temel korumayı sağlamaktır. Ancak bu görevin yerine getirilmesi sadece bize değil, aynı zamanda ortaklarımızın temel ihtiyaçlarımızı anlamalarına da bağlıdır” ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’DA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.