Pentagon: Rusya'nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınak 2014'ten beri görülen en büyük yığınak

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 12:12
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 12:12

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın 2014’ten bu yana görülen en büyük yığınak olduğunu ifade etti. Rusya’nın bölgede teşkil ettiği tehdidi dikkate aldıklarını belirten Pentagon Sözcüsü Kirby, yığınakla ilgili, “Çok büyük bir yığınak, 2014’ten bu yana gördüklerimizin en büyüğü bu.” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, dün düzenlediği günlük basın toplantısında Ukrayna’nın doğu sınırlarında Rusya ile yaşanan askeri krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözcü Kirby, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırlarına yaptığı askeri yığınağa yönelik eleştirilerde bulundu. Moskova’nın niyetini şeffaf bir şekilde ortaya koymadığına vurgu yapan Kirby, oradaki yığınağın kaygı verici olduğunu ve bölge istikrarına katkı yapan bir adım olmadığının altını çizdi.

PENTAGON: RUSYA’NIN BÖLGEDE TEŞKİL ETTİĞİ TEHDİTİ DİKKATE ALIYORUZ

Rusya’nın bölgede teşkil ettiği tehdidi dikkate aldıklarını belirten Kirby, yığınakla ilgili de, “Çok büyük bir yığınak, 2014’ten bu yana gördüklerimizin en büyüğü bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Karadeniz’e iki savaş gemisi gönderecekleri haberlerini doğrulamaktan kaçınan Kirby, rutin olarak Karadeniz’e askeri unsurlar intikal ettirdiklerini ve bunu yaparken de Türkiye ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi bağlamında koordinasyon sağladıklarını belirtti.

https://qha.com.tr/?p=315408&preview=true