Pelosi Asya gezisine başladı: Çin, Tayvan'ı hedef alan askeri tatbikat yaptı!

Güncel
qha muhabir
31 Temmuz 2022, 09:05
qha muhabir
31 Temmuz 2022, 09:05

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin dünya kamuoyunun yakından izlediği Asya gezisi olaylı başladı. Pelosi, güvenlik nedeniyle Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceği konusunda açıklama yapmaktan kaçındı. Bu arada Pekin, dün gece saatlerinde Güney Çin Denizi’nde Tayvan’ı hedef alan “askeri tatbikat” düzenledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Japonya, Güney Kore, Malezya ve Singapur dahil olmak üzere Asya ülkelerini ziyaret etmek için yola çıktı ve bu gezide Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceği henüz açıklanmadı. Pelosi, 29 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, güvenlik nedeniyle Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceğini doğrulamayı reddetti.

ÇİN ORDUSU, TAYVAN’I HEDEF ALDI!

Pekin, Pelosi’nin Tayvan’a olası ziyaretine sert tepki gösteriyor. Çin devlet medyası, 29-30 Temmuz tarihleri ​​arasında Çin ordusunun Güney Çin Denizi’in Fujian ve Guangdong eyaletine yakın bölgelerinde gerçek ateşle askeri tatbikatlar yürüttüğünü duyurdu.

Tayvan’ın “Apple Daily” gazetesi, Çin’in yakın zamanda Güney Çin Denizi, Tayvan Boğazı ve Doğu Çin Denizi’nde en az beş askeri tatbikat düzenlediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken “Biz (Çin ve ABD) Tayvan konusunda birçok farklılığa sahibiz, ancak bu farklılıklarla 40 yılı aşkın bir süredir uğraşıyoruz. Bunu, barış ve istikrarı koruyacak ve Tayvanlıların refah ve kalkınmasına izin verecek bir şekilde ele alıyoruz” dedi.

ABD VE ÇİN LİDERLERİNİN GÖRÜŞMESİNDE “TAYVAN BOĞAZI” GERİLİMİ

Birkaç gün önce gerçekleşen ABD ve Çin liderlerinin görüşmesi de Tayvan üzerine odaklanmıştı. Tayvan Boğazı’ndaki gerilim konusunda Başkan Biden, ABD’nin Tayvan’a yönelik politikalarının değişmediğini belirtti ve ABD’nin statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı olduğunu vurgulamıştı.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Çin’in Tayvan’a yönelik hak iddialarına işaret ederek, “Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla korumak, 1,4 milyardan fazla Çinlinin kesin iradesidir. Kamuoyuna meydan okunamaz. Ateşle oynayanlar eninde sonunda yanacak. Umarım ABD tarafı bunu tam olarak anlar” ifadelerini kullanmıştı.