Pakistan, Afganistan operasyonları için ABD'ye üs vermeyecek

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Haziran 2021, 13:27
Ozan Barış Erim
19 Haziran 2021, 13:27

ABD’nin eylül ayına kadar Afganistan’daki tüm askeri varlığını çekmesi beklenirken, bölgedeki yeni operasyonlarda kullanılacak askeri üs kullanımı ile ilgili Pakistan’dan açıklama geldi. Pakistan Başbakanı İmran Han, ABD üslerine kesinlikle izin verilmeyeceğini açıkladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan çekilmesinin ardından bölgede kurmayı planladığı üs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Han, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına ülkelerinde kesinlikle üs vermeyeceklerini söyledi. AA’nın aktardığına göre, başbakan olmadan önce de gerek ABD’nin Afganistan operasyonları için Pakistan topraklarını kullanmasına ve gerekse Pakistan’da drone saldırıları gerçekleştirmesine karşı geçmiş hükumetleri eleştiren Han’ın, 2018’de iktidara gelmesinin ardından ülkesinde kayıtlı, ABD’ye ait herhangi bir drone saldırısı gerçekleşmedi.

CIA DİREKTÖRÜNÜ REDDETTİ

CIA, Amerikan askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan’da muhtemel operasyon kabiliyetini devam ettirmek için yeni yollar arıyor. CIA Direktörü William Burns, mayıs ayında üs meselesi sebebiyle Pakistan’a gelmişti. Üs konusuyla ilgili Başbakan Han ile görüşmek isteyen Burns’un bu talebi reddedilmişti.