Oruç Reis, Doğu Akdeniz'de faaliyete başladı

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
14 Ekim 2020, 11:46
Ömer Cihad Kaya
14 Ekim 2020, 11:46

Doğu Akdeniz’de sondaj ve sismik araştırma faaliyetlerine hız veren Türkiye Cumhuriyeti, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’ni Antalya’nın Kaş ilçesinin karşısında yer alan Meis Adası’nın güneyindeki bölgeye gönderdi. Oruç Reis, 22 Ekim’e kadar bölgede sismik araştırma faaliyetleri yürütecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz’de faaliyet gösterecek olan Oruç Reis Sismik Araştırma gemisinin, çalışma alanı olan Meis Adasının güneyine ulaştığını duyurdu.

ORUÇ REİS’İ BARIŞ KARTALI KORUYACAK

Dünya kamuoyunun, sismik araştırma faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye yönelik baskıları devam ederken, Oruç Reis’in yeniden faaliyete geçmesiyle Atina yönetiminin de alarm durumuna geçtiği kaydedildi. Buna karşılık, Türkiye Cumhuriyeti de Oruç Reis’e refakat etmesi için E-7T Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı (HİK) olarak adlandırılan “Barış Kartalı” uçaklarını görevlendirdi. Barış Kartalı, bölgede gelişmiş radar teknolojisi ile karadan ve havadan gelebilecek tehditlere karşı erken uyarı sistemini devreye sokuyor.