Norveç, Ukrayna ordusuna zırhlı devriye aracı tedarik etti

Güvenlik
Ömer Kaya
30 Temmuz 2022, 16:42
Ömer Kaya
30 Temmuz 2022, 16:42


Norveç hükumeti, Rusya’nın saldırgan politikaları nedeniyle Ukrayna ordusuna 14 adet IVECO LAV III zırhlı devriye aracı bağışlayacağını bildirdi. Dünya ülkelerinden saldırgan ülke Rusya’ya karşı Ukrayna ordusuna yönelik askeri destek gelmeye devam ediyor.

Norveç, Ukrayna’ya 14 IVECO LAV III zırhlı devriye aracı bağışladı. Bu bağışla beraber, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerleri, cephede daha güvenli hareket edecek. Norveç Savunma Bakanı Björn Arild Gram, devriye aracı tedarik edilmesi hakkında, “Norveç, Ukraynalıların özgürlük mücadelesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Hükumet, Norveç’in ülkeyi Rus işgalinden korumak için Ukrayna’ya nasıl daha fazla destek sağlayabileceğini sürekli olarak değerlendiriyor” açıklamasını yaptı.

IVECO LAV III, harekat şartlarına uyumlu, hareket kabiliyetine ve korumaya sahip bir askeri devriye aracı olarak biliniyor. Bu araçlar, Afganistan’da Norveç ordusu tarafından kullanıldı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.