NATO, Ukrayna'ya olan desteğini teyit etti

Güncel
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 17:09
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 17:09

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü. Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri faaliyetlerine karşı NATO’nun Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini yineledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı görüşmeye ilişkin bugün sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. NATO’nun, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri faaliyetleri ve ateşkes ihlallerinden dolayı ciddi endişe duyduğunu belirten Stoltenberg, “NATO Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlam şekilde desteklemektedir.” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Ayrıca Stoltenberg, Ukrayna ile NATO’nun yakın ortaklığa olan bağlılığına dikkat çekti.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.