NATO'dan Rus saldırganlığına karşı yeni ana plan

Güvenlik
Anife Bilal
21 Ekim 2021, 16:34
Anife Bilal
21 Ekim 2021, 16:34

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, Rusya’nın olası saldırısına karşı koyma planını görüşmek için Brüksel’de toplanacak. Zirvede ayrıca Afganistan’daki durum, Çin ve NATO-AB ilişkileri gibi konular ele alınacak.

NATO savunma bakanları, birden fazla cephede herhangi bir olası Rus saldırısına karşı koymak için oluşturulan yeni bir “ana planı” görüşmek için Brüksel’de bir araya gelecek. İki günlük NATO Savunma Bakanları Toplantısı 21 Ekim’de öğleden sonra başlayacak.

“Ana plan” adını taşıyan gizli strateji, mevcut bölgesel savunma planlarının ötesine geçiyor. Planla, Baltık ve Karadeniz bölgelerinde, nükleer silahlar, uzayda bilgisayar ağlarının siber saldırıya uğraması (hacklenmesi) da dahil olmak üzere herhangi bir eş zamanlı saldırıya hazırlık hedefleniyor. ABD’li yetkililer ve NATO diplomatlarına göre, Rusya’nın yeni silah sistemleri geliştirmesi ve müttefiklere daha yakın noktalara birlik ve teçhizat yerleştirmesi nedeniyle yeni “ana planın” geliştirilmesi gerekiyor. 

TÜRKİYE’Yİ SAVUNMA BAKANI AKAR TEMSİL EDECEK

Rus saldırganlığının yanı sıra, Afganistan’daki durum, Çin ve NATO-AB ilişkileri gibi konuların da konuşulacağı zirvede, Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil edecek.