MİT'ten İran'ın Türkiye'deki istihbarat ağına ağır darbe

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Aralık 2020, 11:54
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Aralık 2020, 11:54

Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT), İran’ın Türkiye’deki uyuşturucu ve kaçakçılık gibi faaliyetlerde bulunan istihbarat ağına darbe vurdu. İran’ın, İstanbul’da bir rejim muhalifini kaçırdığını tespit etmesi üzerine İran istihbaratına çalışan uyuşturucu kaçakçısı lideri Zindaşti ile irtibatlı 11 kişi yakalandı.

Habib Chaab isimli İranlı muhalif, İsveç’te 14 yıl sürgün hayatı yaşadıktan sonra Türkiye’ye geldi ve ortadan kayboldu. Bugün Türk basınına yansıyan haberlere göre MİT’in hızlıca yürüttüğü soruşturmayla Chaab’ın ortadan kaybolmasının ardındaki sır perdesi aralandı. MİT, elde ettiği deliller sonucunda İranlı muhalifin, İran istihbaratının kontrolündeki uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti tarafından tuzağa düşürüldüğü öğrenildi.

CHAAB İRAN’A KAÇIRILDI

İranlı muhalif Chaab, İstanbul’dan bayıltılarak kaçırıldı. İran’a doğru yola çıkan Zindaşti’nin adamları, alternatif yollardan Van’a ulaşarak Chaab’ı İran’a götürdü. Chaab’ı arayan MİT, İran istihbaratıyla bağlantılı hücreyi çökertti. İran istihbaratına çalışan uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ve beraberindeki olaya karışan 11 kişi tespit edilerek yakalandı.

İRANLI SUÇ LİDERİ NACİ ŞERİFİ ZİNDAŞTİ

Uyuşturucu kaçakçılığı yapan Naci Şerifi Zindaşti’nin İran istihbaratına çalışan karanlık bir isim olduğu biliniyor. Zindaşti İran’da hakkında idam kararı alınınca Türkiye’ye kaçtı. 2007’de cinayet suçlamasıyla Türkiye’de yargılandı. FETÖ’cü Zekeriya Öz tarafından gizli tanık olarak kullanıldı. Daha sonraki yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı, silahlı suç örgütü kurma, adam kaçırma ve öldürme suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında iddianame hazırlandı.

TÜRKİYE’DE MÜEBBET ALDI, İRAN’DA ORTAYA ÇIKTI

4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıl hapis cezası istenen Zindaşti, 2018 yılında ortadan kayboldu. Daha sonra da İran’da ortaya çıktı. Türkiye’nin aradığı Zindaşti’nin suç faaliyetlerini İran’da sürdürdüğü öğrenildi.