Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan, Mariupol’deki tahliyelere ilişkin "Denizden Destek" açıklaması

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Nisan 2022, 19:45
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Nisan 2022, 19:45

Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Mariupol’deki sivil ve yaralıların denizden tahliyesi konusunda gemi desteği verebiliriz. Bu kapsamda Rusya ve Ukrayna makamlarıyla koordinelerimiz sürüyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Millî Savunma Bakanlığından 2 Nisan 2022 tarihi itibarıyla yayımlanan yazılı açıklamaya göre Türkiye’nin Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna’daki çatışmaların ardından yaşanan son gelişmelere yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akar, son dönemde Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı telefon görüşmelerine yönelik soru üzerine, sürecin başından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin, yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüğünü ifade etti.

HULUSİ AKAR: TÜRKİYE’NİN UKRAYNA’YA DESTEĞİ SÜRECEK

Bakan Akar, kendisinin de Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla birçok kez telefonda görüştüğünü, Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ile ayrıca İstanbul’da bir araya geldiğini anımsatarak, daha fazla can kaybının yaşanmaması, huzur ve istikrar için bir an evvel ateşkes ilanının önemine değindi.

Ateşkesin ivedilikle sağlanmasının ve tahliye koridorlarının emniyetle işletilmesinin gerekliliğinin altını çizen Bakan Akar, “Türkiye olarak Ukrayna halkına insani yardım sağlamaya devam ediyoruz. Tahliyeler konusunda da Türkiye üzerine düşen desteği veriyor. Ukrayna halkına desteğimiz devam edecektir.” dedi.

MARİUPOL’DEKİ TAHLİYELER İÇİN TÜRKİYE’DEN GEMİ DESTEĞİ

Aralarında Türklerin de bulunduğu Mariupol’deki tahliyelere ilişkin soru üzerine Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Özellikle Mariupol’deki sivil ve yaralı Türk ve diğer ülke vatandaşlarının denizden tahliyesi konusunda gemi desteği verebiliriz. Bu kapsamda Rusya Federasyonu ve Ukrayna makamları ile koordinelerimiz sürüyor. Tahliyelere destek sağlanması konusundaki talebimizi hem Rusya’nın Ankara’daki Askerî Ataşesi’ni Bakanlığımıza çağırarak ilettik hem de Moskova’daki Askerî Ataşemiz Rus makamlarına iletti. Bunun yanı sıra söz konusu talebimize ilişkin Ukrayna’nın Ankara’daki Askerî Ataşesi’ne de bilgi verildi. Ayrıca, Ukrayna’daki Ataşemiz tarafından Ukraynalı makamlarla koordine kuruldu.”

DENİZ TRAFİĞİNDE SORUN YOK

Karadeniz’de sürüklenen mayınlara yönelik alınan tedbirlere ilişkin soru üzerine Bakan Akar, “Bu tehlikenin kimseye zarar vermeden ortadan kalkması için çalışıyoruz. Bu kapsamda Karadeniz’de deniz karakol uçağı, helikopter, İHA ile havadan; mayın avlama gemisi ve karakol gemileri ile denizden olmak üzere Sahil Güvenlik Komutanlığı ve diğer kurumlarla koordineli olarak mayın gözetleme faaliyetlerimiz devam ediyor.” şeklinde yanıt verdi.

Bakan Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait mayın avlama gemilerinin, deniz karakol uçaklarının teyakkuz halinde olduğunu vurgulayarak, “Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. SAS timlerimiz yüksek hazırlık durumuna geçirildi.” diye konuştu.

Sürüklenen mayınlara yönelik gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Bakan Akar, “Deniz trafiğinde herhangi bir sorun söz konusu değil.” dedi.

İnsani yardım götürdüğü Ukrayna’daki Borispol Havaalanında kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait iki A400M nakliye uçağının durumuna ilişkin soru üzerine de Bakan Akar, “Uçaklarımızın emniyeti, tahliyesi ve bakımlarının yapılması konusunda hem Rusya hem Ukrayna tarafıyla temaslarımızı sürdürüyor, uçaklarımızın bir an önce intikalini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen Türk gemilerinin de ivedi ve emniyetli bir şekilde tahliyesi konusunda hem Rusya hem Ukrayna taraflarıyla temasları sürdürdüklerini de kaydetti.