MGK’da Ege ve Doğu Akdeniz vurgusu

Güncel
Ozan Barış Erim
29 Ocak 2021, 10:11
Ozan Barış Erim
29 Ocak 2021, 10:11

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayınlanan bildiride Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs vurgusu yapıldı. Ayrıca Türkiye’nin güney komşularındaki terör örgütlerinin varlığının sona erdirilmesi için uluslararası aktörlerin sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün 2021 yılının MGK Toplantısı yapıldı. Toplantı tam 4,5 saat sürdü. Toplantının ardından yayımlanan sonrasında bir bildiri yayımlandı. MGK bildirisinde, Türkiye’nin milli güvenliği açısından önem arz eden iç ve dış meseleler çerçevesinde 2020’de dünyada ve bölgede yaşanan siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal gelişmelerin Türkiye üzerindeki etkilerinin etraflıca değerlendirildiği aktarıldı.

“TÜRKİYE HER ZAMAN DİPLOMASİDEN YANADIR”

Toplantının ardından açıklanan bildiride, şunlar yer aldı:

– Milli güvenliğimiz açısından önem arz eden iç ve dış meseleler çerçevesinde 2021 yılındaki muhtemel gelişmelere karşı alınacak tedbirler müzakere edilmiştir.

– PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve bekamıza yönelik tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında bilgi sunulmuştur.

– Terör örgütlerinin, güney komşularımızın topraklarındaki varlığının sona erdirilmesi kapsamında atılan adımlar ele alınmış; uluslararası tüm aktörler, sorumluluklarını yerine getirmeye davet edilmiştir.

– Türkiye’nin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselelerinin çözümünde her platformda öncelikle diplomasi ve diyalogdan yana olduğu, buna mukabil ülkemizin uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini korumakta kararlı olduğu vurgulanmıştır.

– Dost ve kardeş ülke Somali başta olmak üzere Afrika’da ve değişik coğrafyalardaki ülkelerde yükselişe geçen terör ve şiddet olayları kınanmıştır.