Melitopol'de Rus askeri aracı 4 kişilik aileyi ezdi

Güncel
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 13:24
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 13:24

Rus işgal güçleri, kontrol altına aldığı Ukrayna bölgelerinde savaş suçları işlemeyi sürdürüyor. Rus işgali altındaki Ukrayna Melitopol kenti yakınlarında, Rus askeri kamyonunun bir aracı ezdiğini bildirdi. Olay yerinde 2 çocuklu bir aile hayatını kaybetti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısı, sivillerin hayatına mal olmaya devam ediyor. Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov, işgalcilerin ele geçirdikleri Melitopol kenti yakınında işlediği bir savaş suçunu daha kamuoyuyla paylaştı. Fedorov, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün, Melitopol ile Berdyansk arasındaki otoyolda Rus askeri aracı, bir ailenin seyahat ettiği araca çarptı. 4 yaşındaki kız ve 12 yaşındaki erkek çocuğu olmak üzere iki çocuk ve anne baba olay yerinde hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.