Litvanya, Güney Osetya ve Abhazya'nın işgalini kabul etmediğini belirtti

Güncel
Ozan Barış Erim
11 Haziran 2021, 11:06
Ozan Barış Erim
11 Haziran 2021, 11:06

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitana Nauseda, resmi temaslar için bulunduğu Gürcistan’da açıklamalarda bulundu. Nauseda, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ile ilgili sorunlarını tüm dünya genelindeki platformlarda konuşulması gerektiğini belirterek, Tiflis yönetimine destek vereceklerini söyledi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitana Nauseda, resmi ziyaret kapsamında Gürcistan’da temaslarda bulundu. Nauseda, Güney Osetya’nın işgal hattında Tiflis yönetiminin kontrol ettiği bölgelerde incelemelerde bulundu. İşgal hattı yakınlarında bulunan Khurvaleti köyünde açıklamalarda bulunan Nauseda, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ile ilgili sorunlarının devam ettiğini belirtti. Litvanya’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın işgalini kabul etmediğinin altını çizen Litvanya Cumhurbaşkanı “Biz buraya, Litvanya’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın işgalini kabul etmediğini söylemeye geldik.” ifadelerini kullandı.

LİTVANYA, GÜRCİSTAN’A DESTEK VERECEK

Cumhurbaşkanı Nauseda, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ile ilgili sorunlarının tüm platformlarda gündeme getirilmesi gerektiğini ve Litvanya’nın bu konuda destek vereceğini belirterek, “Ne yazık ki, bağımsız bir ülkenin ve bu durumda Gürcistan’ın topraklarını işgal etmek için belirli siyasetçilerin jeopolitik kararları sonucunda burada mahvolmuş bir hayat gördüm.” diye konuştu.

RUS SALDIRISININ BİR BAŞKA CEPHESİ: GÜRCİSTAN

Rusya ve Gürcistan arasında “Ağustos Savaşı” olarak da adlandırılan “2008 Güney Osetya Savaşı” on bir yıl önce, Ağustos 2008’de gerçekleşmişti.

Gürcistan’da, 1992-1993 döneminde merkezi hükümet ile özerk statülü Abhazya’daki gruplar arasında yaşanan iç savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilmiş, Abhazlar bir süre sonra tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Tiflis’in tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş bölgeleri kontrolü altına alma girişiminden sonra Rusya, 2008 yılında 7 Ağustos’u 8 Ağustos’a bağlayan gece Gürcistan’a istila etti. Rusya ile Gürcistan arasında 5 gün süren savaşın ardından Moskova yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdı ve söz konusu bölgelerde bulunan askeri üslere ek asker ve silah gönderdi. Rusya, Venezuela, Nikaragua ve Nauru haricinde dünyanın tüm ülkeleri söz konusu bölgeleri, Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan’ın toprağı olarak kabul ediyor.

Gürcistan toprakları olan Abhazya ve Güney Osetya’nın, kendi askeri, siyasi ve sosyo ekonomik sistemine yasa dışı entegre edilerek ve işgal hattının etrafında sözde sınıra tel örgülerinin çekerek egemen bir devletin toprak bütünlüğünü ihlal etmeye devam  ediyor.