Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda: 3. Dünya Savaşı'ndan kaçınmak istiyorsak Ukrayna'ya her türlü yardımı sağlamalıyız

Güncel
Anife Bilal
07 Mart 2022, 22:26
Anife Bilal
07 Mart 2022, 22:26

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, 3. Dünya Savaşının çıkmasını engellemek için Batı ülkelerinin Ukrayna’ya her türlü destek vermesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Neuseda, Rusya’ya yakın olan ülkelerin, özellikle Baltık Devletleri’nin savunma kabiliyetlerinin ve hava savunma sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Nauseda, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı haksız saldırganlığının Avrupa’daki barışı baltaladığını ve bu saldırganlığının ortak çabalarla durdurulması gerektiğini kaydetti. Nauseda, “Ukrayna’ya mümkün olan her şekilde yardım etmeliyiz… 3. Dünya Savaşı’ndan kaçınmak istiyorsak tam anlamıyla ‘her şekilde’ yardım etmemiz gerek. Seçim bizim elimizde.” dedi.

Caydırıcılık stratejisinin artık yeterli olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, Rusya’ya yakın olan ülkelerin, kendilerini savunmaya ciddi şekilde hazırlanmaları gerektiğini, özellikle Baltık Devletleri’ndeki savunma yeteneklerinin ve hava savunma sistemlerinin güçlendirilmesinin zorunluluğunu vurguladı.