Libya'dan Rus bakan Lavrov'a sert "ateşkes" tepki

Güvenlik
Ömer Kaya
09 Temmuz 2020, 20:04
Ömer Kaya
09 Temmuz 2020, 20:04

Libya’nın meşru hükumeti olan Ulusal Mutabakat Hükumeti,  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Libya’daki meşru hükumetin “ateşkes istemediği” yönündeki iddialarına sert bir yanıt verdi.

HAFTER’İN MÜZAKERE MASASINI TERK ETMESİ HATIRLATILDI

Libya hükumeti, “ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in müzakere masasını terk etmesini” hatırlatarak tepki gösterdi. Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Libya hükümetinin ateşkes anlaşmasını imzalamak istemediği” yönündeki ifadelerine cevap verildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumetinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Libya hükümetinin, Berlin Konferansı sonuçlarını memnuniyetle karşılayarak uygulamaya çalıştığını, Cenevre 5+5 Askeri Komite Toplantıları’na da olumlu katkılarda bulunduğunu, Hafter’in ise buralarda alınan kararları ihlal ettiğini Lavrov’a hatırlatırız. Libya hükümeti, kuruluşundan itibaren çözümün barış ve uzlaşıyla olacağına inandı ve bu doğrultuda birçok toplantıya katıldı.”

Darbeci Hafter güçlerine destek vererek bölgedeki istikrarsız ortamı tetikleyen Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov önceki gün yaptığı açıklamada, Libya hükumetinin ateşkes anlaşması imzalamak istemediğini, askeri çözümü tercih ettiğini iddia etmişti. Libya meşru hükumeti, Rusya’nın bu sözlerine sert tepkiyle karşılık verdi.