Letonyalı milletvekili, işgalci Rus birliklerine karşı savaşmak için Ukrayna'da

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mart 2022, 01:49
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mart 2022, 01:49

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, dünyaya işgalci Rusya’nın saldırılarına karşı durmak için Ukrayna’ya destek olunması çağrıları bu kez Letonyalı parlamenterden karşılık buldu. Letonyalı milletvekili Juris Jurass, işgalci Rus birliklerine karşı savaşmak için Ukrayna’ya gitti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, Rus işgaline direnen ülkesine desteklerini göstermesi için yabancılara yaptığı, Ukraynalılarla birlikte savaşmaya davet çağrısı günden güne karşılık buluyor. Letonya’da Yeni Muhafazakar Partisi milletvekili olan ve parlamentoda Hukuk İşleri Komisyonu başkanlığını yürüten 46 yaşındaki Juris Jurass, işgalci Rus birliklerine karşı savaşmak için Ukrayna’ya gitti. Letonyalı milletvekilinin Ukrayna’ya gittiğini duyuran Letonya Adalet Bakanı Janis Bordans, “Jurass’ın işgalcilere karşı Ukrayna topraklarını savunmak için gönüllü olarak gittiğini” ifade etmişti. Ayrıca Jurass’ın bu kararının şahsi ve ilkesel tutumuyla aldığını belirten Bordans, kararına saygı duyduğunu dile getirdi.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukraynalılarla birlikte Rus işgalcilere karşı savaşmak üzere 16 binden fazla yabancının gönüllünün olduğunu duyurmuştu.