Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics: Savaş uzayabilir, Zafere kadar Ukrayna'ya silah tedarik edilmesi gerekiyor

Güncel
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 14:39
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 14:39

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Batılı ülkelerin Ukrayna’nın zafer gününe daha hızlı yaklaşması için modern silahlar sağlaması gerektiğini ifade etti. Bakan, Ukrayna’daki savaşın aylarca hatta yıllarca sürebileceğini bu nedenle Batı Avrupa ülkelerinin “stratejik dayanıklılık” sergilemesi gerektiğini belirtti.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Batı’nın, Ukrayna’ya saldırgan Rusya Federasyonu’na karşı zafer kazanmak için gerektiği kadar modern silahlar sağlamak amacıyla kendisini “savaş” haline geçirmesi gerektiğini ifade etti. Batı Avrupa ülkelerine “stratejik dayanıklılık” gösterme çağrısı yapan Rinkevics, Ukrayna’daki savaşın aylarca hatta yıllarca sürebileceğini belirtti.

“AVRUPA VE NATO SAVUNMALARINI GÜÇLENDİRMELİ”

Rusya’nın çatışmayı tırmandırmasını önlemek için Avrupa ve NATO’nun kendi savunmalarını güçlendirmesi ve ordularını modernize etmesi ayrıca Ukrayna’ya silah sağlamaya devam etmesi gerektiğini kaydeden Bakan, “Sanırım askeri sanayimizin üretimi artırması gerektiğini anlamaya başlıyoruz. Ne yazık ki, beğensek de beğenmesek de, Rusya bizi askeri savunmanın Avrupa ve NATO için bir öncelik haline geldiği bir duruma soktu.” dedi.

Bazı ülkelerin Ukrayna’ya modern silahlar sağlamaya başladığını belirten Rinkevics, “Ancak Ukrayna’ya daha fazla modern silahın tedarik edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.