Le Pen, Türkiye'nin NATO'dan çıkarılmasını istedi

21 Ekim 2019, 16:54

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisinin lideri Marine Le Pen, Türkiye’nin Suriye’de Barış Pınarı Harekatını düzenlemesinden dolayı NATO’dan çıkarılmasını istedi.

Fransa Ulusal Cephe partisi lideri, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu kesmek amacıyla gerçekleştirdiği harekata karşı çıkarken; Avrupa Birliğinden de Türkiye aleyhinde girişimde bulunmasını istedi.

CUMHURBAŞKANI MACRON’A ÇAĞRI YAPTI!

Bu arada, Fransa Ulusal Meclisi’nde yer alan 59 vekil, Cumhurbaşkanı Macron’a Türkiye’ye yaptırım uygulanması ve Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması için harekete geçme çağrısı yaptı. Ayrıca Fransız vekiller, Macron’dan “Kürt müttefiklerine” yardım edilmesi için her türlü çabayı göstermesini istedi.

BARIŞ PINARI HAREKATININ YANKILARI SÜRÜYOR

Fransız vekiller, Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması için yaptıkları çağrıda, güya Suriye’deki Kürtlere saldırıda bulunduğu iddiasını ortaya atarak; “istilacı” ilan ettikleri Türkiye’ye karşı Avrupa’nın harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

PEK ÇOK AVRUPA ÜLKESİ, TÜRKİYE’YE SİLAH SATMAMA KARARI ALDI

Türkiye’nin güneydoğu sınırını tehdit eden, Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerini etkisiz hale getirmek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak adına başlattığı Barış Pınarı Harekatını düzenlemesinin ardından Fransa, Almanya, Çek, Hollanda, Norveç gibi Avrupa ülkeleri Türkiye’ye silah satmama kararı aldılar.

Bunlara da bakın: