Kuleba: Rusya, Ukrayna sınırına yerleştirdiği 100 bin askerden sadece 12 binini geri çekti

Güvenlik
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 17:49
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 17:49

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, nisan ayının başında 100 bine yakın askerini Ukrayna sınırına yığan Rusya’nın sadece 12 bin askerini geri çektiğini bildirdi. Kuleba, konu ile ilgili açıklamasında, “Gerçek geri çekilmeden bahsetmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Ukrayna sınırına konuşlandırdığı askeri güçleri geri çekmediğini ifade etti. Die Welt gazetesine konuşan Kuleba, “Nisan ayının sonunda Rusya askeri güçleri geri çekeceklerini duyurdular. Fakat ondan sonra nisan ayının başında Ukrayna sınırına getirilen yaklaşık 100 bin askerden sadece 12 bin asker geri çekildi. Bu yüzden gerçek bir geri çekilmeden bahsetmek mümkün değil.” diye kaydetti.

“HERKES RUSYA’NIN BİR ÇATIŞMA TARAFI OLDUĞUNU BİLİYOR”

Bakan Kuleba, Batı’nın kararlı tepkisinden sonra Rusya’nın askeri güçleri geri çekme kararı aldığını belirtti. Rusya’nın güce saygı gösterdiğini öte yandan zayıflık gördüğü anda saldırıya geçtiğini belirten Kuleba, “Rusya’nın çatışmanın bir tarafı olduğunu herkes görüyor. Alman ve Fransız siyasetçilerin, bunu yüksek sesle konuşmak istememesi Rusya’yı daha da saldırgan davranması için motive ediyor. Rusya’nın batı ülkelerinin tutumuna saygı duyması ve uygun bir şekilde davranmasını sağlamak için bariz şeyleri dile getirmek gerekiyor.” diye vurguladı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Mart ayının sonuna doğru Rusya, Ukrayna sınırı yakınında ve işgal altındaki Kırım’da askeri varlığını artırmaya başlamıştı. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Güney Askeri Bölgesinde askeri denetimin başlatıldığını bildirmişti. Uzmanların açıklamalarına göre, sözde denetim adı altında Ukrayna Rusya sınırına yaklaşık 40 bin Rus askeri ve işgal altındaki Kırım’a 40 bin Rus askeri sevk edildi. Rusya’nın söz konusu saldırgan eylemleri uluslararası toplum tarafından kınandı.

ANİ DENETİMLER SONA ERDİ

Rus Savunma Bakanı Şoygu, 22 Nisan 2021 tarihinde belirlenen tüm hedeflere ulaşıldığına dikkat çekerek, Güney ve Batı Askeri Bölgeleri‘ndeki ani denetimlerin sonlandırılması kararını aldığını açıkladı. İşgal edilen Kırım’da tatbikata katılan birliklerin, 1 Mayıs 2021’e kadar daimi üslerine dönmeleri yönünde talimat verdi.