Kritik müzakere için geri sayım! Rusya ve Ukrayna heyetleri İstanbul'da

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 05:19
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 05:19

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal saldırılarının 34’üncü gününde taraflar, Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu bu kez müzakere için İstanbul’da bir araya gelecek. Rusya ve Ukrayna taraflarının bugün gerçekleşecek olan müzakere görüşmesi için heyetler İstanbul’a iniş yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının başlangıcından bu yana taraflarla diplomasi trafiğini aralıksız sürdüren Türkiye, Antalya Diplomasi Forumu’nun ardından bu kez de İstanbul’da müzakerelere ev sahipliği yapacak. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlayan işgalci saldırıları devam ederken müzakere için barış masası bu kez İstanbul’da kurulacak.

RUSYA VE UKRAYNA HEYETLERİ İSTANBUL’DA

Rus heyeti, Ukrayna ile yapılacak yüz yüze müzakereler için 28 Mart’ta TSİ 16.00’da İstanbul’a geldi. Ukrayna heyeti de, aynı gün saat 22.00’de Atatürk Havalimanı’na indi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşecek toplantı öncesi Rusya ve Ukrayna heyetleriyle kısa bir görüşme yapacaklarını açıkladı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN DİPLOMATİK ÇABALARI SÜRÜYOR

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının başlangıcından bu yana ateşkesin sağlanması için yoğun diplomatik çabalarını aralıksız sürdürebilen sayılı ülkelerin başında geliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile 5 kez, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 3 kez telefonda görüştü. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna taraflarının cumhurbaşkanları başta olmak üzere 20’yi aşkın dünya lideriyle defalarca görüştü.