Konya ve Ankara'da FETÖ'nün güncel yapılanmasına operasyon: 24 şüpheli yakalandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Mayıs 2022, 14:49
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Mayıs 2022, 14:49

Konya merkezli iki ilde, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) güncel yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 24 şüpheli yakalandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ’ye yönelik soruşturmaları sürdürüyor. Yeniden yapılandıktan sonra “gaybubet” olarak bilinen hücre evlerinde gizlenen örgüt üyelerinin, daha önceden haklarında işlem yapılan FETÖ mensupları ile yakınlarına para yardımı yaptığı tespit edilen 24 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

FETÖ’YE KONYA VE ANKARA’DA EŞ ZAMANLI OPERASYON

Harekete geçen Konya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 4 aylık çalışmanın ardından Konya ve Ankara’da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 24 şüpheli gözaltına alındı. Belirlenen adreslerde yapılan aramalarda, çeşitli ülkelere ait yüksek miktarda döviz, propaganda amaçlı kullanılan örgütsel yayın ve dijital materyal ele geçirildi. Şüpheliler, emniyete götürüldü.

10 DAKİKADA SİLİNEBİLİR ÖRGÜT İÇİ HABERLEŞME PROGRAMI KULLANDILAR

AA’nın bugün aktardığı habere göre aralarında meslekten ihraç edilen emniyet müdürü, komiser, polis, öğretmen ve sağlıkçıların da bulunduğu 24 şüphelinin, örgütte “mahrem” hizmetlerde görev aldığı öğrenildi. Şüphelilerin, finansman sağlamak için “mütevelli” adı verilen esnafla kısa süren görüşmeler yaptığı, tedarik edilen parayı da haklarında işlem yapılan FETÖ mensupları veya yakınlarına sokak, park gibi kalabalık ortamlarda verdiği belirlendi.

Ayrıca yakalanan şüphelilerden 5’inin, örgütün sözde üst düzey yöneticilerinden olduğu, başka soruşturmalardan firari olarak arandıkları bildirildi.
Örgüt adına faaliyetleri yürüttüğü tespit edilen firari mahrem sorumlularının kullandıkları internet tabanlı haberleşme programının, 10 dakikada silinebilir özellikte olduğu tespit edildi.