Kırım Tatar heyeti, Rus işgalinden kurtarılan Buça'da incelemelerde bulundu

Güncel
Anife Bilal
26 Nisan 2022, 19:02
Anife Bilal
26 Nisan 2022, 19:02

Kırım Tatar heyeti, nisan ayı başında Rus işgalinden kurtarılan Kıyiv bölgesindeki Buça kentini ziyaret etti. Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov’un bulunduğu heyet, belediye binasında Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk ile bir araya geldi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov başkanlığındaki heyet, Rusya’nın işkence ve katliama imza attığı Buça kentini ziyaret etti. Heyet, Buça Belediyesini ziyaret ederek; Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk ile bölgedeki son durumu ele aldı. Görüşmeye, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seithalilev, Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Lenur Mambetov da katıldı.

BUÇA’YA GIDA YARDIMI ULAŞTIRILDI

Ayrıca Buça ziyareti sırasında bölgedeki ihtiyaç sahipleri için 700 kişilik gıda yardımı sağlandı. Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Lenur Mambetov yaptığı açıklamada, “Bugün Buça’daydık. Bir haftaya yetecek 700 kişilik gıda erzakları getirdik. Birçok yer zarar gördü ama kent teslim olmuyor, yaşamaya ve hızlıca yenilenmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

RUS ORDUSU KIYİV BÖLGESİNDE KATLİAM YAPTI

Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk, Rus askerleri tarafından bir aydır işgal altına tutulan Buça kentinde kalan her 5 kişiden birinin öldürüldüğünü bildirdi.