Kırgızistan ve Tacikistan sınırda tam ateşkes konusunda anlaştı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2022, 10:13
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2022, 10:13

Kırgızistan ve Tacikistan arasında uzun bir süredir devam eden sınır gerginliği yeniden patlak verdi. Sınırda dün akşam itibarıyla başlayan çatışmalarda her iki ülkeden askerler yaralandı. Öte yandan, Tacikistan’ın sınıra asker sevkiyatı yaptığı öğrenildi. Ardından Kırgızistan ve Tacikistan arasında sınırda tam ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Kırgızistan ve Tacikistan sınırında iki ülke askerleri arasında dün tekrar çatışma çıktı. Gerginliğin had safhada olduğu bölge için yetkililer harekete geçti. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Hizmetleri Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, iki ülke yetkililerinin görüşmeleri sonucunda sınırda tam ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı.

Anlaşmaya göre; taraflardan her birinin sınıra çekilen ek kuvvet ve araçları daimi konuşlanma yerlerine geri çekilecek, Batken-Isfana kara yolu trafiğe açılacak. Öte yandan çatışmayı önlemek için Kırgızistan ve Tacikistan kolluk kuvvetleri tarafından sınır bölgelerinde ortak devriye yapması kararlaştırıldı.